2013-10-16     Autor:  Iwona | decorateacake
Jak zacząć?

Jak zacząć z tym całym cukiernictwem? Początkujecie? Zaczynacie ? Stawiacie pierwsze kroki w kuchni? Nie wiecie co i jak? Zobaczcie jak to się zaczęło u mnie. 

Jak zacząć

Swoją przygodę z kuchnią zaczęłam, gdy byłam jeszcze mała. Zawsze gdy mama coś piekła, ja byłam jej asystentką i musiałam wszystkiego spróbować, tu wbić jajko a tam wsypać mąkę. I tak cukiernictwo zaczęło się we mnie rozwijać. Tu coś wymieszałam mamie, zapamiętałam co do czego dodać, co ze sobą połączyć. Będąc coraz starsza, sama chciałam zrobić coś od początku do końca. Moje pierwsze wypieki nie były wykwintne, zwykłe babki czy naleśniki, ale z czasem szukałam nowych wyzwań, smaków. Poziom trudności wypieków wzrastał za każdym razem. Zaczęłam widzieć rzeczy inaczej, czekolada, kiedyś była dla mnie zwykłą kostką, teraz wiem, że mogę z niej zrobić różne i ciekawe dekoracje. Zwykła babka po dodaniu odrobiny skórki z cytryny i polaniu polewą, staje się aromatycznym i dobrze wyglądającym ciastem dla gości. Gdzie szukam inspiracji? Odwiedzam cukiernie, blogi. Patrzę na przepis, kosztuję, myślę nad tym co można by zmienić. Udaję się do kuchni i tam właśnie zaczynam tworzyć.

 

Nie wiecie jak zacząć?

Jest jedna rada, po prostu spróbujcie. Jeżeli się nie uda, trudno następnym razem będziecie wiedzieć co zrobiliście źle. Zaskoczcie swoją rodzinę, przyjaciół. Spróbujcie, a sami się zdziwicie co tak naprawdę potraficie.

Pewnie nasuwa wam się pewnie pytanie: no ale co jaj mam upiec?

Zacznijcie najlepiej od rzeczy prostych, naleśników, babki. Im więcej będziecie piec, tym szybciej dojdziecie do wprawy, a wasze wypieki będą wykwintniejsze.

Nowy serwis cukiernie.net