2013-11-07     Autor:  Krzysiek | cukiernie.net
Czy warto wierzyć rankingom?

Przeglądając w Internecie strony o tematyce cukierniczej natrafiamy często na artykuły zawierające rankingi najlepszych cukierni/kawiarni/lodziarni. Rankingi te w większości zbudowane zostały przez samych autorów artykułów. Ich wyniki są tak różne, że nie sposób rzeczywiście stwierdzić, która firma jest najlepsza. Rozpiętość lokalizacji oraz czasem brak kryteriów oceny powodują, że zamiast rankingu otrzymujemy po prostu listę "bardziej" polecanych lokali według autora. Wydaje się, że ranking nie powinien zawierać słowa "najlepsze" a raczej "najbardziej znane", ponieważ bardzo często w zestawieniach tych widnieją firmy, które każdemu są dobrze znane. Nie oznacza to oczywiście, że firmy te nie mogą być także najlepsze niemniej jednak popularność nie oznacza od razu najlepszej jakości.

Przecież każdy z nas lubi inne smaki, ma inne upodobania i z pewnością może nie podzielać opinii autora. Dowodem tego są liczne komentarze pod rankingami, w których Internauci sami proponują firmy serwujące najlepsze słodkości. Propozycji jest tak wiele jak wiele jest osób wypowiadających się. Każdy ma inne gusta.

Na pewno warto zaproponować dobre lokale/firmy chociażby ze względu na obsługę, wystrój, lokalizację czy ze względu na stosunek ceny do jakości. Inne zestawienia opierające się tylko o zdanie własne autora powinny być tylko i wyłącznie jego własną opinią popartą rzeczywiście dobrym gustem.

Wiele jest także zestawień, które prezentują firmy wcale nie najlepsze ale za to z największym budżetem, które co nie jest tajemnicą są w dużej części przez nie same sponsorowane. Osoba, które zdaje się na taki ranking może się naprawdę niesmacznie zawieść wydając przy tym niemałe pieniądze. Nie sugeruję tutaj oczywiście, że wszystko co drogie jest przereklamowane ale chcę uczulić na fakt, że nie zawsze drogie oznacza najlepsze, a tanie najgorsze. Jest wiele małych lokalnych firmy/cukierni, które rzeczywiście tworzą swoje wyroby z pasją w oparciu o wieloletnią tradycję, które w wielu przypadkach wywodzi się z rodzinnych korzeni. 

Czy w takim razie tworzenie rankingów dotyczących serwowanych słodkości ma jakikolwiek sens? Być może tak ale tylko jeśli jasno określimy kryteria i nasze "badania" wyników będą szczere. Z pewnością ranking taki powinien opierać się na opiniach klientów, którzy rzeczywiście skorzystali z oferty cukierni czy też kawiarni. Można wtedy mieć pewność, że różnorodność klientów przełoży się na rzeczywistą i szczerą ocenę.

Nic jednak nie zastąpi nam rankingu jaki sami możemy sobie stworzyć odwiedzając wszelakie cukiernie, lodziarnie czy też sympatyczne kawiarenki czasem ukryte w zapomnianych uliczkach wielu miast. Tylko tak odkryjemy nasze ulubione smaki i damy szansę być może mniej znanym firmom, które niekoniecznie dążą do wielkiego rozgłosu, a mogą nam zaoferować niezapomniane doznania smakowe.

Nowy serwis cukiernie.net